SKIALPINISTICKÝ MARATÓN A POLMARATÓN - VYSOKÉ TATRY 6. 4. 2013 Tlačiť E-mail
Napísal bohus   
Pondelok, 08 Apríl 2013 06:29

Tak sme sa znova zišli staré známe tváre, tento raz po nezvyčajne dlhej prestávke od posledných pretekov Slovenského pohára. Dnes sme teda v Lomnici a ideme si vyskúšať svoju vytrvalosť na nezvyčajne dlhej trati a ešte aj pretekať. Ráno nám počasie moc nepraje, keď nad hlavami máme hmlu ako mlieko. Ale s nádejou, že hore to tak nebude sa chystáme na štart. Tento raz je to pretek dvojíc, zároveň je to druhé kolo stredoeurópskeho pohára, tak sa každý bude snažiť

 

umiestniť čo najlepšie a získať tak čo najviac bodov do celkového hodnotenia SP.  Je odštartované a už to ide. Ako vždy, aj tento raz sme vybehli, ako keby nás niekto naháňal. Ale po chvíli sa ten ošiaľ skľudní a každý začína kalkulovať nad tempom a dĺžkou trate, aby to ukočíroval až do cieľa vzdialeného 25 km dĺžkových a skoro 3000 m výškových. Po chvíli šlapania vchádzame do hmly, ktorá nás neopustí. Tento raz si vravím, že je to asi aj dobre, lebo nevidíme tú dĺžku, čo nás čaká. Ale po vyšlapaní do Lomnického sedla už hromžím na tú hmlu, lebo nevidím poriadne pod lyže a ani kopec, ktorý práve lyžujeme. A do toho čerešničkou na torte je traverz po magistrále. Kto tam bol, vie o čo išlo (skoro o život). Ale už lepíme pásy pri Zamkovského chate a vchádzame do Malej Studenej doliny a tu je tá hmla ešte hustejšia. Kam sa pozrieš, všetko bielo. Aj pod nohami, aj nad hlavami. Dohľadnosť je tak na 20 metrov a my šlapeme a šlapeme. Prechádzame okolo Téryho chaty a stále šlapeme, už si vravím, že by aj stačilo, obaja máme toho dosť. Pri najbližšej kontrole sa už v zúfalstve spýtame, koľko nás ešte čaká. Dostaneme odpoveď, že už len štyri cikcaky a pôjdeme dole. Trošku nás to povzbudí a ožijeme. Ale nám nepovedal, že tie 4 cikcaky majú štyri kilometre. Po chvíli sa hmla rozplynie a my s hrôzou vidíme, kam treba ešte vyliezť. A z diaľky sledujeme pretekárov pred sebou, či od kontroly idú ešte hore na mačkách rovno do Baranieho sedla, alebo už lyžujú dole. Je to dobré, idú dole a my po chvíli za nimi. Zjazd je dlhý v nie moc dobrom snehu a tak nožičky znova dostávajú zabrať. Ale už sme dole a čaká nás posledný výstup na mačkách Filmarákom. Ja ho poznám a tak Milanovi radšej nič nevravím. Aj tak jeho dĺžku nevidno, lebo je zasa hmla. A tu si znova vravím, že je to snáď aj lepšie, lebo keby sa nám otvoril v celej svojej dĺžke, neviem, neviem. A tak stúpame a stúpame... a stúpame. A stále stúpame, no ale už počuť nejaké zvonce, a už aj vidno Lomnické sedlo. Tak sme to dali, už mačky odopíname, zapíname lyže a ideme do posledného zjazdu Francúzskou muldou a po zjazdovke dole. Ale ani to nám nejde hladko. Na zjazdovke je taká hmla, že nevidno terén, sklon, ani lyžiarov pred sebou. Až spodok sa dá ako tak pustiť a tak do cieľa prichádzame po štyroch hodinách plného nasadenia trošku unavení, ale spokojní. A potom to už je klasika – teplý čaj v cieli, rýchle prezlečenie, obed, vyhodnotenie a domov.

Tak je dobojované. Znovu sme si trošku zašportovali, stretli sa a prehodili pár priateľských slov. A s prísľubom skorého stretnutia sa rozchádzame po Slovensku, kde niekde už ani nepamätajú, ako vyzerá sneh. Ale my skialpinisti máme naše hory ešte biele a s nádejou čakáme na slnečné dni a ten ozajstný pravý firn.

Štefan Faga

Výsledky

Fotogaléria MST

Video - J. Kirdaj

Posledná úprava Utorok, 09 Apríl 2013 18:50
 

Meniny

dnes : Marcel
zajtra : Ervín pozajtra : Slavomír
WebCamera SkiPark
Ski Park

Kto je práve OnLine?

Máme online 115 hostí 

Kalendár

April 2019
MTWTFSS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930