MEMORIÁL P. MALINOWSKIEGO 2013 Tlačiť
Napísal bohus   
Štvrtok, 25 Apríl 2013 08:46

Tak a je dobojované. Finále Slovenského pohára, zároveň Stredoeurópskeho a Poľského pohára sa odbehlo v Poľských Tatrách na klasickej trati, ako väčšinou po iné roky. Štart bol povyše Haly Gasienicowej, ďalej po turistickej zelenej do Ľaliového sedla, hrebeňom na Krajnú kopu, traverz Prostrednej kopy do Svinického sedla, zjazd po fixe niekde k Zelenému stawu, výstup do Karbieho sedla, zjazd k Czarnemu stawu Gasienicowemu, okolo stawu na modrú a po nej hore Zawratowym Žlebom do sedla, toto sme šli kus aj na mačkách a od sedla doľava po hrebeni aj s feratom takých 50 metrov.

Zjazd na priesečník turistickej modrej a žltej v ústí Pustej dolinky, tu pásy a výstup po žltej pod sedlo Kozia przelecz, tu mačky a feraty, výstup do sedla, zbehnutie na mačkách na druhú stranu asi tak 15 metrov,lyže a zjazd po žltej na modrú k plesu, krížom po ľade cez zamrznuté pleso a modrou turistickou do cieľa k Murowancu.

Tohto preteku sa z nášho klubu zúčastnili iba piati borci, skoro každý v inej kategórii. Martin za kadetow, Pali s Jarom za mužow a ratownikow, Vlado za weteránow a Štefan za ratownikow a weteránow. Škoda, že Lenka ostala doma, prišla tak o body do celkového hodnotenia a tým vlastne prišla aj o celkové víťazstvo v SP. A nepomohli ani telefonické prehovárania Bohuša a Štefana, nabudúce to asi vybavíme osobne ručne-stručne.

No a k samotnému preteku – ako vždy, bol fajn. Ale my sme už začali pretekať v piatok. Poobede sme už boli v Poľsku a po odparkovaní auta pri TOPR v Zakopanom sme mali malú rozcvičku s plnou poľnou pešo do Kužnic. Tu sme zvažovali peší výstup na pásoch na Murowaniec po vzore Bobrovčanov, alebo za desať kabínkou na Kasprow. Šetríme sily na pretek a tak ideme kabínkou hore. Samozrejme nie sme sami, idú s nami aj Bystričania. Zjazd s Kasprowého si s Paľom užívame, lebo sme gavalieri a berieme batohy ešte aj Veronike Volnárovej, ktorá je tesne po laparoskopii. Vyberali jej v pondelok z bruška nejakého votrelca a o atmosféru preteku nechcela prísť. Na Murowanci sa stretávame s ostatnými a po ubytovaní a zaprezentovaní seba aj ostatných, čo prídu zajtra, začíname pri pivku a iných jonťákoch ladiť formu najprv na izbe a neskôr v jedálni. Ale samozrejme s mierou, aby sme zajtra vládali.

Ráno sa prebúdzame do krásneho, jasného dňa, čo zasa nie je až taká sláva, lebo máme obavy, že sa na trati uvaríme. Každý zvažuje, ako sa obliecť, lebo predpoveď na sobotu bola iná. Ale niet čo riešiť, slnko svieti, je teplo a tak ideme naľahko. Rýchlo ešte rozdáme štartové čísla chalanom, čo prišli ráno a ideme na štart. Do priestoru štartu nás púšťajú cez dôslednú kontrolu a tak aj keď sa ešte nepreteká, niektorí už chytili trestné minúty. A to hlavne za feratový set, na ktorý bolo rázne upozornenie aj na webovej stránke preteku. Ostatní, čo sme čistý, ideme naplno do toho. Odštartované a po chvíli sa do Ľaliového sedla sunie dlhočizný rad pretekárov. Viac-menej tu si každý nájde svoje miesto a po trati sa snaží už len vylepšovať pozíciu. Niekomu to ide, niekto to včera s tými jonťákmi prehnal a nejde mu to tak, ako by chcel. Do prvého výšlapu sme sa zohriali, slnko na nás pečie a začíname sa prehrievať. Ale našťastie po chvíli sa zatiahne nízkou hmlou a tak je prehriatie zažehnané a preteká sa za celkom príjemných podmienok. Nakoniec sme všetci v zdraví v cieli, kde nás okrem malého a chutného občerstvenia čaká ďalšia kontrola, tento raz povinnej výstroje. A zase sa rozdávajú trestné minúty. Za každú chýbajúcu časť prihadzujú 3 minúty. A to ešte neprišla kontrola od feratového istenia, ktorá si nás pri tých dvoch isteniach dobre všímala, či si zacvakávame obe karabíny do fixného lana. Kto tak nerobil, tak sa pri zverejnení neoficiálnych výsledkov čudoval, prečo dostal znova 3 trestné minúty. Dokonca aj nášmu mladému Martinovi sa ušla našťastie len 1 trestná minúta a to ani nevie za čo. Tak dnes to teda nebol len pretek o rýchlosti, ale aj o technike a dodržaní pravidiel daných usporiadateľom. Ale tak to má byť, všetci sme vedeli čo máme mať v batohu a čo máme s tým robiť. No, ale už máme po tom, niekto je spokojný, niekto nie. Ideme sa osprchovať, preobliecť a hurá na obed. Potom pri pivku už len čakáme a čakáme a čakáme na zverejnenie výsledkov. Niektorí nečakajú a odchádzajú domov, medzi nimi aj naši Jaro a Maťo, aj keď Maťo mal medailu istú. A keď že sme dlho čakali, tak sme sa dosť dobre naladili na vyhlasovanie winikow. Preto sa partia Liptákov a Oravcov výdatne podporená Paľovým megazvoncom postarala o naozaj príjemnú atmosféru predávania ocenení najlepším. No a čo sa dialo potom? Všetci sme sa pobrali na izby, umyli si zúbky a uložili sme sa do postielok. A možno je to pravda a možno... ani nie... ??? Kto si to pamätá...?

Po slávnostnom vyhlasovaní výsledkov Memoriálu Malinowskiego nasledovalo vyhlasovanie vinikow kategorii ratownikow (horských služieb), Poľského pohára, Stredoeurópskeho a Slovenského pohára. No a čo sa týka vyhlásenia celkových výsledkov Slovenského pohára, tak to už je námet na iný článok, ale určite v ňom chvály moc nebude, skôr naopak.

Štefan Faga

výsledky - kategórie

výsledky - Horská služba

fotogaléria MST

 

Posledná úprava Štvrtok, 25 Apríl 2013 11:33